Apple ve Epic anlaştı: Fortnite, en sonunda iOS için geliyor!

2020 yılının ağustos ayında başlayan ve Epic Games’in en çok oynanan oyunu Fortnite için iOS platformundan çekilme kararıyla devam eden süreç tatlıya bağlandı. Eğer bu andan sonra şirketler arasında herhangi bir tatsızlık daha yaşanmazsa, önümüzdeki bir iki ay içerisinde Fortnite’ı iOS platformu kullanan tablet ve telefonlarda göreceğiz.

Epic Games: iOS kullanıcılarının Fortnite hasreti son buluyor

Epic Games ve Apple arasındaki Fortnite anlaşmazlığı Ağustos 2020’ye dayanıyor. Epic, Fortnite’ta Apple’ın kendi ödeme sistemini gözardı eden bir ödeme sistemini uygulamaya koydu. Apple, bu davranışı Store politikalarına aykırı buldu ve Fortnite’ı App Store’dan kaldırarak tüm oyun dünyasını şok etti. Keza Apple, aynı gün Epic Games’in geliştirici hesabını da kapatarak adeta bir ultimatom verdi.

Epic Games’in Apple’ı dava etmesi ve mahkemenin çoğunlukla Apple’ı haklı bulmasıyla devam eden süreç, 2024 Ocak ayında tamamen tatlıya bağlandı.

Epic ve Apple arasındaki yasal sorunların çözülmesiyle birlikte, Fornite’ın yeniden iOS için piyasaya sürülmesi beklenen bir gelişmeydi. Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Twitter (X) hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, her ne kadar Apple’ın politikalarını halen kabul etmeseler de oyunu App Store’da yayınlamaya karar verdiklerini açıkladı.

Apple’ın yeni App Store politikaları, geliştiricilere artık kendi ödeme sistemlerini kullanma ve alternatif uygulama mağazaları açma imkanı sunuyor. Ancak Apple, bu işlemlerden de komisyon alacağını geliştiricilere duyurdu.

Fortnite’ın Avrupa’daki iOS kullanıcılarına ne zaman tam olarak sunulacağı henüz net değil. Ancak bu adım, Epic Games ve Apple arasındaki buzların erimeye başladığının bir işareti olarak görülüyor.

Peki sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir