İshak Paşa Sarayı’nda bayram yoğunluğu

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin güneyindeki sarp kayalıklarla çevrili bir tepenin üzerinde kurulu olan İshak Paşa Sarayı, yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor. 

UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan İshak Paşa Sarayı’nın yerleşkesinde, cami, odalar, surlar, türbe, iç ve dış avlular, divan ile harem salonları bulunuyor. 

Lale Devri’nde Anadolu’da inşa edilen en önemli eserler arasında yer alan tarihi yapının mimarisinde Osmanlı, Selçuklu ile Barok ve Rokoko mimarilerinden izler bulunuyor. 

Kurban Bayramı tatilinde de tarihi sarayda yoğunluk oluşturan misafirler, aynı bölgede yer alan Urartu Kalesi, Ahmed-i Hani Müzesi ve Eski Bayezid Camisi’ni de ziyaret ediyor. 

“ÇOK ETKİLENDİK”

İstanbul’dan gelen İsmail Dönmez, “İshak Paşa Sarayı ile ilgili çok yazılar okuduk ancak gelip görmek çok farklı. Hemen Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubayazıt’ın üst tarafında bulunuyor ve buraları görmek bizim için çok hoş oldu. Yapıldığı dönemin teknolojik özelliklerini gözden geçirdiğimizde gerçekten harika. Bu saraya ısınma sisteminin konulmuş olması muazzam. Bu çok dikkatimi çekti. Hem Osmanlı, Selçuklu ve onlardan önce yaşamış medeniyetlerin izlerini taşımış olması gerçekten muazzam. Eşimle çok etkilendik” dedi.

Turist rehberi Emine Gökçe ise 10 yıldır Doğu Anadolu Bölgesi’ne turlarla ziyaretçi getirdiklerini anlattı. Gökçe, “Türk veya yabancı misafirlerimizi Doğu Anadolu’nun birçok bölgesini gezdiriyoruz. Bugün de Ankara’dan gelen çok güzel bir ekibim var. Türk misafirlerimizle İshak Paşa Sarayı’nı gezdik. Burası doğunun en inci yerlerinden bir tanesi. Selçuklu, Osmanlı sanatından izler var, Lale Devri dönemini ve İran mimarisini görebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir” diye konuştu.

Kayseri’den gelen Kemal Gül de Ağrı Dağı’nı, Süphan Dağı’nı gördüklerini ve İshak Paşa Sarayı’nı çok beğendiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir