Konu Vergi: Mehmet Şimşek’i 3 Konuda Uyardı!

Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, X platformunda yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vergi kavramlarını yanlış kullandığını belirtti. Bingöl, vergiden kaçınmanın yasal bir tercih olduğunu, ancak vergi kaçırmanın suç olduğunu vurguladı. Vergi kavramlarının doğru kullanımı, kamuoyunun bu konuda bilinçlenmesi açısından önemlidir.

VERGİDEN KAÇINMA VE KAÇIRMA FARKLIDIR

Mehmet Şimşek, televizyon röportajında “vergiden imtina” kavramını sıkça kullandı. Şimşek’in bu ifadeyi, vergi kaçırma anlamında kullanması eleştirildi. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, “Vergiden imtina”, yani vergiden kaçınmanın yasal bir tercih olduğunu belirtti.

VERGİDEN KAÇINMA VE VERGİ KAÇIRMA AYRIMI

Dr. Ozan Bingöl, “Vergiden kaçınma suç da ayıp da değildir, sadece tercih meselesidir,” dedi. Sigara içmeyerek sigara vergilerinden kaçınılabilir. Motor hacmi düşük araç alarak yüksek ÖTV’den imtina edilebilir. Ancak vergi kaçırmanın ve kaçakçılığının cezası vardır.

VERGİ KAVRAMLARININ DOĞRU KULLANIMI ÖNEMLİDİR

Vergi uzmanı Bingöl, “Vergiden kaçınma” ve “vergi kaçırma” kavramlarının doğru kullanılmasının önemine değindi. Vergiden kaçınma (tax avoidance) yasal bir yöntemdir. Vergi kaçırma (tax evasion) ve vergi kaçakçılığı (tax fraud) ise suçtur ve cezaları vardır. Vergi kaçırmanın mali ve hapis cezası bulunur.

İNGİLİZCE KARŞILIKLARLA KAVRAMLAR

Vergi kavramlarının İngilizce karşılıkları şu şekildedir:
– Vergiden kaçınma/imtina etme: tax avoidance
– Vergi kaçırma/vergi ziyaı: tax evasion
– Vergi kaçakçılığı: tax fraud

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir