Putin, Savunma Bakanlığı’ndaki görevden almaları genişletti; boşalan bir koltuğa akrabasını atadı

T24 Dış Haberler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dört savunma bakan yardımcısını görevden aldı ve boşalan karolardan birine bir akrabasını atadı. Görevden almalar ve yeni atama, Putin’in geçen ay Savunma Bakanı Sergey Şoygu‘yu beklenmedik şekilde görevden alarak başlattığın değişimin son aşaması oldu. 

Kremlin kararnamelerine göre son değişikliklerde Putin, savunma bakan yardımcıları Nikolai Pankov, Ruslan Tsalikov, Tatiana Shevtsova ve Pavel Popov‘u görevden aldı.

Putin, ölen kuzeninin kızı Anna Tsivileva’yı, sorumlulukları arasında askeri personele yönelik sosyal ve barınma desteğinin iyileştirilmesi de bulunan savunma bakan yardımcısı olarak atadı.

Tsivileva’nın eşi Sergei Tsivilev ise Rusya’nın enerji bakanı.

Putin daha önce Tsivileva’yı Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına katılanları desteklemek üzere bir devlet fonunun başına atamıştı.

Daha önce Maliye Bakanı Birinci Yardımcısı olan Leonid Gornin, geçen ay Şougu’nun yerine atanan ve askeri deneyimi olmayan bir ekonomist olan Savunma Bakanı Andrei Belousov‘un altında Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı olarak görev yapacak. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Gornin’in başlıca görevlerinin “mali akışların şeffaflığını arttırmak ve bütçe fonlarının verimli bir şekilde harcanmasını sağlamak” olduğu belirtildi.

Ayrıca Oleg Savelyev ve eski Başbakan Mikhail Fradkov‘un oğlu Pavel Fradkov da savunma bakan yardımcısı olarak atandı. Fradkov, orduyla ilgili mülk, arazi ve inşaat yönetimini denetleyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir