Türkiye’nin İkinci Astronotu, Dünyaya Geri Döndü

Galactic 07 misyonunda, Türkiye’nin ikinci astronot gönderme hedefiyle yola çıkan araştırmacı astronot Tuva Cihangir Atasever’in de bulunduğu VSS Unity uzay aracı, 1 saat 10 dakikalık bir yolculuğun ardından Dünya’ya döndü.

Atasever’in yanı sıra, uçuşu gerçekleştiren iki pilot ile ABD ve İtalya’dan ikişer özel astronot da uzay yolculuğuna katıldı.

“BU GÖREVDE GENÇLER İÇİN UÇTUM”

Atasever, iniş sonrasında, “Bu görevde gençler için uçtum. Genç nesil belki daha da ileri gidebilir, hatta Ay’a bile gidebilir. Onlara ileteceğim tek bir mesaj var: Lütfen daha büyük hayaller kurun ve benim yaptığımı aşın” dedi.

Uzay uçuşunun kritik aşamalarından biri olan zirve irtifa ve mikro yer çekimi deneyi, Atasever’in planladığı şekilde gerçekleşti. Bu aşama, serbest düşüş olarak yaklaşık 3 dakika sürdü. Zirve irtifadaki mikro yer çekimi deneyinden sonra VSS Unity atmosfere yeniden giriş yaptı ve inişini sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Atasever’in gerçekleştirdiği 7 deney, özellikle uzay ortamında insan vücudundaki fizyolojik değişiklikleri incelemeyi amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir